неділя, 13 листопада 2016 р.

Узагальнення власного досвіду роботи

Саме творча діяльність робить дитину істотою, зверненою до майбутнього, яка творить його і видозмінює своє теперішнє.
Л.С.Виготський
У сучасному світі важливу роль відіграє самореалізація людини. Здатність до творчості є специфічною особливістю людини, яка дає можливість не тільки використовувати дійсність, але й видозмінювати її. Чим вище рівень розвитку здібностей людини, тим більше можливостей відкривається для його творчої діяльності.
У наш час усе більше уваги приділяється питанням естетичного розвитку дітей, де головним завданням виступає розвиток їх творчих здібностей засобами мистецтва, зокрема образотворчого. В образотворчій діяльності інтенсивно розвиваються творчі художні здібності учнів, розширюються можливості активного сприймання творів художнього мистецтва. Адже всім відомо, що художня творчість є мовою серця, і вона неможлива без найніжніших почуттів та емоцій людини. «Пізнання світу, - як вказував В.О.Сухомлинський, - неможливе без розуміння і переживання художніх образів, без глибокої духовної потреби малювати,творити прекрасне й діставати насолоду від такої діяльності».
Проблема, над якою я працюю - «Розвиток творчих здібностей учнів на уроках образотворчого мистецтва у школі шляхом використання нетрадиційних технік малювання». Саме нетрадиційні техніки малювання викликають в учнів зацікавленість процесом навчання на уроках та в позаурочний час.
Зображувальна діяльність набуває художньо-творчий характер по мірі оволодіння способами зображення. Продуктом художньо-творчої діяльності є виразний образ.

Мета моєї роботи узагальнити власний досвід творчої та педагогічної діяльності й виділити методи та прийоми роботи на уроках, які можуть впливати на розвиток творчих здібностей школярів. Вивчити та виділити техніки виконання творчих робіт, які допомагають учням у вирішенні творчих завдань, прищеплюють зацікавленість до уроків образотворчого мистецтва.
Розвивати творчість – це виховувати у дітей інтерес до знань, виявляти їх нахили, мотивувати їх до самостійності у навчанні. Тому моїм головним завданням як учителя, вважаю є вміння відшукати в дитині творчість, допомогти учневі через творчі здібності знайти себе в житті, сформувати в ньому мотивацію до творчої діяльності.
Формування мотивації навчання — це вирішення питань розвитку і виховання особистості. Тому проблема навчальної мотивації вважається однією з центральних у педагогіці та педагогічній психології. Ця проблема актуальна для всіх учасників навчально-виховного процесу: учнів, батьків і вчителів. В основі моєї педагогічної діяльності щодо розвитку навчальної мотивації лежать принципи особистіснозорієнтованого підходу, метою яких є створення максимально сприятливих умов для розвитку і саморозвитку учня, виявлення та активного використання його індивідуальних здібностей у навчальній діяльності.
Розвитку мотивації до образотворчої діяльності та творчих здібностей сприяють уроки, на яких ми з учнями вивчаємо різні техніки: монотипія, кляксографія, друкування листям, малювання гумкою, сірниковими коробками, пальцями, живопис по мокрому паперу, колаж тощо. Діти із захопленням займаються кляксографією, створюючи вигадливі сюжети з плям. Усі ці заняття  розвивають творчу уяву і образне мислення у дітей, сприяють появі бажання продовжувати знайомство з образотворчої діяльністю.
Для найбільшої результативності розвитку художньо-творчих здібностей необхідно застосовувати цікаві прийоми та техніки, мета яких – створювати та розвивати стійку мотивацію, прагнення висловити своє ставлення, настрій в образі. Таким чином, використання нетрадиційних технік є вирішальним чинником художнього розвитку дітей.
Нетрадиційні техніки малювання – це спосіб створення нового, оригінального витвору мистецтва, у якому гармонує все: і колір, і лінія, і сюжет. Саме нетрадиційні техніки малювання створюють атмосферу розкутості, відкритості, дають поштовх у розвитку самостійності дітей, створюють емоційно – позитивне ставлення до діяльності.

    Працюючи за фахом 16 років, я не намагаюсь зробити всіх учнів художниками, та це і не потрібно Але я впевнена, що талант до творчості є в кожній людині з народження, і його потрібно постійно розвивати. Навіть якщо дитина обирає іншу, непов’язану безпосередньо з художньою творчістю професію, вона в майбутньому, під час виконання своїх професійних справ, буде підходити до праці творчо з упевненістю у своїх здібностях.

  В оповіданні «Професія» письменника-фантаста Айзека Азімова є такі слова: «Неможна сказати людині: «Ти можеш творити. Так давай, твори». Набагато вірніше почекати, поки він сам не скаже: «Я можу творити, і я буду творити, хочете ви цього чи ні».

Якщо, вам цікава ця тема - дивиться роботу  за посиланням:  http://www.slideshare.net/ssuser691d40/ss-68823643